top of page

Угледни часови

Угледни часови које сам одржала, сама или у сарадњи са колегама, имали су  за циљ да прикажу неку од иновативних метода рада. Трудим се да угледне часове држим у корелацији са различитим предметима, да часови буду интердисциплинарни, занимљиви, да су често прожети технологијом и да активирају ученике. На тај начин експериментишем са наставом, откривајући потенцијале метода које примењујем. Управо реч ,,експериментишем" одражава природу таквих часова.  Угледни часови  имају за циљ да пруже нешто ново, нешто на шта ће се колеге угледати и драго ми је што неке делове мојих угледних часова колеге сада примењују у редовној настави. Међутим, самим тиме што је у питању експеримент, деси се да угледни час, као и сваки други, има своје недостатке, те сам увек отворена за сугестије колега. Рад са децом није нешто што се може испланирати до танчина и успех часа никада не може бити стопостотно загарантован, али је често осим усвојеног знања, довољна награда и повећана мотивисаност ученика за  одређени предмет, након освежења које је у устаљени образац наставе унео угледни час. 

 

У наставку текста можете видети угледне и тимске часове, које сам одржала и преузети неке од ресурса.

 

 

 

 

 

 

 

 

Football - Различити шутеви у фудбалу
Project Dances

1. Football - Различити шутеви у фудбалу, тимски угледни час, школска 2012 /13.

 

Желели смо да кроз спој енглеског језика, изабраног спорта и савремене

технологије помогнемо ученицима да утврде, али и обогате своје знање, да их

подстакнемо на самостални и истраживачки рад и да их мотивишемо да научено

примене у свакодневним ситуацијама. Час је реализован у сарадњи са

наставником изабраног спорта.

Интегративна настава – У њој се знања из разних предмета и области интегришу и

повезују у јединствену целину. У интегративној настави се границе између предмета

бришу или су неприметне. Дисциплине се међусобно прожимају и синтетишу у нову

целину. Подразумева се активан ученик.

Тимска настава - Темељи се на самосталном радову тимова наставника и ученика и

подразумева еластично планирање и коришћење богате основе савремених наставних средстава. Час не мора да траје 45 минута.

Кооперативна настава -Ученици разних нивоа знања уче заједно у малим групама. 

Након учествовања у кооперативном раду, чланови групе би требало да буду

оспособљени да исти или сличан задатак ураде самостално.

Индивидуализована настава - Задаци и листићи за вежбање су прилагођени свакој

групи ученика, зависно од њихових способности, претходних знања и темпа 

напредовања.  Након рада следи извешатавање група.  На крају ученици могу

заједнички да примене научено кроз неку практичну активност.

2. Project Dances, угледни час, школска 2010/ 11.

 

Овај угледни час је први пут одржан школске 2010/11, али пошто су ученици врло лепо прихватили све активности, постао је део редовне праксе. Током година делови часа су мењани, како би се искористили потенцијали ИКТ-а у настави. Приказ који следи осликава најновију верзију овог угледног часа:

 

Пројектна настава је у нашем образовном систему још увек у фази развоја.  Као најчешће разлоге за ретку примену овог облика наставе наставници наводе чињеницу да је понекад тешко организовати пројектне активности и истраживачки рад ученика, који је предуслов за сваки пројекат, али и то да је на крају пројекта врло тешко оценити групу ученика која је учествовала у пројекту.  У току овог пројекта смо покушали да се осим образовних циљева, позабавимо и наведеним проблемима. Коришћени су веб алати и онлајн платформе за учење који су олакшали рад на пројекту, договор и консултације са ученицима, као и оцењивање учинка групе на крају пројекта. Истовремено је вођено рачуна и о безбедности ученика на интернету, тиме што је коришћена безбедна едукативна мрежа, доступна и родитељима. Важно је напоменути да су овде приказана два часа, један на почетку и један на крају пројекта, али да се између тих часова у размаку од десет дана, са ученицима ради на Едмодо платформи, јер пројектна настава подразумева и истраживачки рад ученика, што захтева одређени временски период. Читајући, прикупљајући информације о плесовима и сарађујући у оквиру група, ученици ће развијати језичке вештине, креирати мултимедијалне постере и практично приказати кореографију описаних плесова. 

 

Коришћене информационе технологије: Zunal, Wordle, YouTube, Edmodo, Glogster, Rubistar4Teachers 

 

Припрему за час и прилоге можете преузети овде - Project: Dances.

Школска 2011/12.

Школска 2010/11.

Film

3. Film, тимски час, школска 2009/ 2010.

 

 

Овај час је по много чему био несвакидашњи. Почев од спајања три одељења истог разреда, преко тимског рада четворо наставника  током три часа, па све до употребе разноврсних метода и наставних средстава, са циљем усвајања вокабулара везаног за филмове и развијања свих језичких вештина.

 

Енглески језик је спојен са музиком, филмом, видео записима, елементима кинематографије, драмским активностима ученика и разноврсним презентацијама у Пауер Поинту. Комбиноване су тимска, интегративна, кооперативна и проблемска настава, али и игровне и практичне активности са циљем подстицања креативних и стваралачких способности ученика.

 

Највећа награда били су нам коментари ученика на крају часова, које можете преузети са другим ресурсима.

At the Restaurant

4. At the Restaurant, угледни час, школска 2007/08.

 

У питању је мој први угледни час и први покушај да се озбиљније позабавим методом практичних активности, са циљем развијања функционалног знања ученика. Ученици су имали задатак да осмисле ситуацију у ресторану, на основу претходно наученог вокабулара, с тим што неке групе имају задатак да одглуме незадовољне, а друге задовољне госте. Ученици добијају улоге различите тежине, у зависности од нивоа постигнућа.

 

Врло је битно да се што више дочара атмосфера правог ресторана, те се тако један број ученика радо костимира у конобаре, други у елегантне госте, час обилује разноврсним глумачким реквизитима, а један део ученика глуми бенд у ресторану, певајући песму из класичног Дизнијевог цртаног филма везану за сцену у ресторану. И овај час је постао део редовне праксе, када са ученицима радим тему везану за храну, а ученици му се посебно радују јер је час опуштен, а на крају могу и да се почасте храном коју су донели за потребе часа.

bottom of page