top of page

Пројекти

Осим класичних пројектних активности које спроводим у оквиру редовне наставе, овде бих издвојила и пројекте националног и интернационалног карактера на којима сам учествовала заједно са својим ученицима. Главна мотивација за спровођење оваквих активности ми је жеља да се изађе из оквира класичне и планом и програмом предвиђене наставе са циљем повећања мотивисаности и развијања креативности код ученика. Без обзира на карактер пројеката и њихов циљ, заједничко им је то што је неопходно уложити велики труд, припремити додатне ресурсе и издвојити доста времена. Пројекат не мора увек да буде успешно спроведен до краја, али се онда на таквим грешкама може учити зарад успешности неких будућих подухвата.

Reaching English Competition

Иако у свом називу садржи реч ,,такмичење", ово је заправо један амбициозан и јединствен подухват, који је на радост многих ђака и наставника успешно спроведен. У питању је моја замисао да се и ученицима осталих разредам а не само оамог, омогући да се такмиче из енглеског језика, али не због самог такмичења, већ да покажу шта заиста знају и умеју, како се помоћу наученог градива сналазе у новим ситуацијама, како владају различитим језичким вештинама и како примењују усвојено знање језика.

На такмичењу из енглеског језика Reaching English Competition учествовало је 16 школа из Србије, 675 ученика и 45 наставника.

У нашој школи, на такмичењу су учествовали ученици 3. и 4. разреда наставника Мирослава Стефановића и Марије Јовић Стевановић Школа је подржала такмичење и најбоље ученике наградила књигама, а учеснике похвалницама. У реализацији такмичења помогли су и наставници Марија Михаиловић и Mарко Илић.

Детаљан извештај о такмичењу ћете ускоро моћи да преузмете на следећем линку, а утиске ученика и наставника можете погледати у видео запису.

eTwinning project: Christmas Cards Exchange

У питању је међународни пројекат велике размене новогодишњих честитки са ученицима из неколико европских земаља. Пројекат је одобрен на највећој европској званичној мрежи наставника eTwinning. Најпре је постигнут договор са наставницима више европских школа колико ће оквирно честитки бити направљено и који наставници ће међусобно размењивати честитке. Договорен је рок за слање и вођен дневник активности на самој мрежи. У нашој школи ученици су честитке правили ученици 4. разреда на часовима додатне наставе и ученици 3. разреда на часовима ликовне културе и ученици 1. разреда из целодневног боравка уз сарадњу са својим учитељицама Миром Јанкоски, Драганом Крстић, Драгицом Митић и Лидијом Станковић. На часовима енглеског писали смо поздраве на енглеском језику, али и писали изразе на српском језику, како бисмо другаре из страних земаља научили стварима везаним за наш језик и културу. На неким честиткама су представљени и традиционални мотиви прославе Божића у Србији. Деца су уживала и била јако мотивисана. Преко 80 честитки послато је у 10 школа у 6 различитих земаља: Шпанију, Грчку, Пољску, Немачку, Француску и Уједињено Краљевство.

Пројекат је укључивао писање на часовима енглеског језика и додатне наставе, илустровање и богаћење визуелним елементима везаним за српску традицију на часовима ликовне културе и размену материјала везаних за културу и обичаје различитих држава, а школа је подржала пројекат слањем честитки. Ово је уједно био и први међународни eTwinning пројекат у којем је наша школа учествовала. Честитке које су пристигле од ученика из других држава су током новогодишњих празника биле изложене у холу школе. На крају је сваки ученик учесник у пројекту добио честитку за успомену.

Пројекат: Комуникација

Овај пројекат је 2011. године организовао Oxford University Press, највећа издавачка кућа на свету, на тему: Комуникација. Задатак је био да се кроз сарадњу са ученицима дискутује о глобалном феномену комуникације и да се утисци о томе преточе у постер, који је требало послати класичном поштом, не електронским путем. У конкуренцији од преко 700 радова из читавог света, наш рад је био међу 6 најбољих. Били смо врло поносни и почаствовани када је истакнути професор и аутор великог броја књига и уџбеника, Том Хатчинсон, приказао наш рад међу победничким радовима. Успех овог пројекта се може мерити кроз неколико показатеља. Ученици су били врло вољни и мотивисани током осмишљавања постера, прикупљања идеја и фотографисања. Такође смо били врло поносни што се наш рад истакао међу толиким бројем радова. Награде у виду жељених књига за сваког ученика и најновије верзије Оксфордовог речника за наставника су биле симболичне, али више него довољне да нам свима измаме осмехе на лица. По објављивању резултата пројекта примили смо честитке са различитих страна, а локални представници споменуте издавачке куће су нам лично уручили додатну литературу. Том приликом смо приредили и мини приредбу у школи и почастили се, како бисмо прославили успех.

 

Више о утисцима у вези са пројектом можете прочитати у интервјуу на следећој адреси: http://www.englishbook.rs/srp/aktuelnosti_p_167 

 

Проглашење победника пројекта:

Пројекат: My Pen Pal

За разлику од других пројеката у којима смо били учесници, овде сам сама била иницијатор и организатор пројекта. Идеја пројекта је била да ученици у Србији унапреде вештину писања међусобно комуницирајући на енглеском односно дописујући се. Иако је дигитално доба већ увелико узело маха, желела сам да се ученици дописују путем класичних писама уз помоћ својих наставника како бих покушала да очувам драж некадашњег начина дописивања и како би самим ученицима уместо пролазних и-мејлова као успомена остала писма њихових вршњака из неког другог краја Србије. На свом сајту Reaching English, који је сада преточен у блог, објавила сам текст конкурса, послала линк многим школама у Србији и добила одговор од двадесетак наставника са различитих страна наше државе, вољних да учествују у пројекту. Након тога сам спојила наставнике који су пријавили исти или приближно исти број ученика истог узраста и у наредна два месеца размењивана су писма на теме About me, My school, My town и слободна тема. Ученици су веома уживали учествујући у пројекту и са нестрпљењем ишчекивали писма својих вршњака, која су морала задовољити одређену форму и бити садржајна, дакле била су донекле у форми састава на енглеском језику, где су у помоћ притицали наставници ментори. Оно што је занимљиво, а што се није могло предвидети на почетку пројекта, је то да су неки наставници касније наставили сарадњу, радо се сећајући пројекта My Pen Pal, који их је спојио.

 

Ево како су на пројекат реаговали ученици основне школе ,,Душан Радовић" из Новог Сада:

На сајту споменуте школе можете прочитати додатно о току самог пројекта : http://dusan-radovic.old-page.com/indexbdf4.html?option=content&task=view&id=87&Itemid=155#PenPal

bottom of page